Plakáty

 

Během Velké vlastenecké války vznikla řada plakátů, jejichž cílem bylo povzbudit sovětské vojáky i další sovětské občany v boji na život a na smrt proti nacistickému Německu, stručně, jasně a názorně vyjádřit hlavní cíle a úkoly obrany země a v neposlední řadě upozornit i na mezinárodní souvislosti boje proti nacismu.
Do tvorby těchto plakátů se zapojili sovětští výtvarní umělci – malíři a grafikové, kteří tímto způsobem bojovali proti nepříteli. Mnohé z válečných plakátů vytvořila tvůrčí skupina umělců známá pod označením Kukryniksy, což je zkratka vytvořená z jejich jmen – Michail Kuprijanov, Porfirij Krylov a Nikolaj Sokolov.

 

1941


Plakáty z roku 1941 vyjadřují v první řadě odhodlání sovětského lidu zničit nepřítele, který vtrhl do sovětské země, aby si ji podrobil. Častým motivem je karikatura Hitlera, který je srovnáván s Napoleonem. Na plakátech a v karikaturách se objevuje Smlouva o neútočení mezi Sovětským svazem a Německem, a to v podobě listiny, která je ze strany Hitlera a Němců svévolně ničena.

nápis: Nemilosrdně rozdrtíme a zničíme nepřítele
(nadpis na listině: Smlouva o nenapadení mezi SSSR a Německem)

 

nápis: Vlast - matka vyzývá
(na listu dole text Vojenské přísahy)

 

nápis: Smrt fašistickým plazům!

 

nápis: tak bylo ... tak bude!

 

nápis: Napoleon utrpěl porážku. To se stane i pyšnému Hitlerovi
(nadpis na roztrhaném papíru dole uprostřed: Smlouva)

 

1942


V první polovině roku 1942 pokračuje tvorba plakátů vyzývajících k obraně a poukazujících na zločinnost hitlerovského Německa. Čím dál častěji se objevují výzvy k mobilizaci všech sil (hospodářského potenciálu země) k boji proti nepříteli v duchu hesla „Vše pro frontu.“ Ve druhé polovině roku 1942 následuje vlna plakátů věnovaných obraně Stalingradu, na nichž je zdůrazňováno, že je třeba udržet linii na Volze za každou cenu, a že Stalingrad se stane pevným útesem, o nějž se roztříští všechny vlny nepřátelských útoků. Objevují se také výzvy vojákům Rudé armády k osvobození světských území, která byla okupována nacistickým Německem.

  

nápis dole: Dojná kráva

 

plakát zveřejněný pod názvem „Všechny kalendáře lžou“
(na jednotlivých listech - zdola nahoru: 1.8.1941 - Zvítězíme! – 1.9. 1941 - Končíme válku – 7.10. 1941 - Budeme mít přehlídku v Moskvě! – 1.1.1942 - Vjedu do Moskvy! – 1.4. 1942 - Dobudu Moskvu! – Vjedu – Ukončíme – Zvítězíme)

 

plakát zveřejněný pod názvem „Na Volze je útes“

nápis na praporu vpravo nahoře: Stalingrad

 

nápis: Ubráníme Volhu - matičku!

 

nápis: Vyrobme více tanků, protitankových pušek a kanónů, leteadel, děl, minometů, munice, kulometů, pušek-vintovek! Vše pro frontu! Vše pro vítězství!

 

nápis: Bojovníku Rudé armády, nenech (svoji) milou napospas hanebnostem hitlerovských vojáků!

 

1943


Rok 1943 byl rokem obratu ve válce, na což reagovali i tvůrci plakátů. Objevuje se motiv osvobozování sovětského území z rukou nacistických okupantů a výzvy k dalšímu vítěznému postupu směrem na západ (zejména ve druhé polovině r. 1943, po překročení Dněpru). V politické karikatuře je znázorňována vyčerpanost nacistického Německa po bitvách u Stalingradu a u Kurska.

plakát zveřejněný pod názvem „Dějepis a zeměpis“

názvy měst na mapě - shora: Kursk, Stalingrad, Vorošilovgrad, Rostov, Krasnodar; dole uprostřed: Azovské moře

 

plakát zveřejněný pod názvem „Novoroční věštění“

vpravo nahoře: 1942 prosinec 31, 1943 leden 1

 

nápis na směrovce vlevo nahoře: Na východ, nápis dole: Na západ!

 

nápis dole: „Pijeme vodu rodného Dněpru, budem pít z Prutu, Němanu a Bugu! Očistíme sovětskou zemi od fašistické havěti!“
 

nápis dole: „Stateční vojáci, bijte nepřítele silněji! Kupředu na západ, za úplné osvobození sovětské země!“
 

1944


V námětech plakátů z roku 1944 se odráží víra v blízké vítězství nad nacistickým Německem. Čím dál častěji jsou zdůrazňovány mezinárodní souvislosti boje proti nacismu, na plakátech se kromě sovětské symboliky ve stále hojnější míře objevují i symboly (vlajky) USA a Velké Británie. Pozornost je věnována významným aktuálním událostem (rozbití blokády Leningradu), ale také výzvám k dalšímu boji, zejména pak výzva k dobytí Berlína. V době, kdy je území samotného Sovětského svazu z převážné většiny osvobozeno, nastupuje též motiv poválečné obnovy nepřítelem vyrabovaných území. Jiné plakáty oslavují hrdinství sovětské ženy, která v závodě či v kolchozu převzala práci za muže a ještě se v těžké době stará o děti.

 

nápis dole: „Čekal jsem na tebe, vojáku-osvoboditeli!“

Osvobodíme všechny sovětské lidi z fašistického otroctví

 

nápis: Dojdeme do Berlína!

 

nápis: Evropa bude svobodná!

 

plakát zveřejněný pod názvem „Ruce (jsou) krátké“
názvy na mapě zleva doprava a shora dolů: Petrodvorec (Petergof), Leningrad, Krasnoe Selo, Puškin, Gatčina, Volosovo, Tosno

 

nápis: Sláva matce hrdince!

 

nápis:„Obnovíme! Obnova hospodářských kolchozních budov, kulturních zařízení a obytných domů kolchozníků v oblastech, kde dočasně hospodařili fašističtí výtržníci je nejdůležitější a bezodkladný úkol. Obnovíme kolchozy a vesnice, které utrpěly ztráty od fašistických příšer!“
 

1945


Na počátku roku 1945 vznikají další plakáty s výzvami k definitivnímu zúčtování s nacistickým Německem a s výzvami k obnově nepřítelem zničených měst a vesnic. Po dobytí Berlína vzniká řada plakátů oslavujících vítězství ve Velké vlastenecké válce.

nápis dole: Berlín

 

nápis: Rána do srdce
nápis na mapě: Berlín

 

nápis: Tak se stane s fašistickou šelmou!

 

  

nápis na plakátu na zdi vlevo nahoře: „Dojdeme do Berlína!“
nápis na zdi vpravo nahoře: „Došli (jsme)!“
nápis dole: „Rudé armádě sláva!“

 

nápis: Znova vybudujeme k slávě!

 

 

Zpět na domovskou stránku