Pomník vojína-osvoboditele v Berlíně
Jeden ze tří pomníků vítězství na území Berlína se nachází v Treptowském parku a tvoří jej pohřebiště sedmi tisíc vojáků Dělnicko-rolnické Rudé armády s mohylou, pamětním sálem a sochou vojína osvoboditele. Tento pomník se stal jedním ze symbolů osvobození Evropy od nacistické nadvlády.
Památník navrhl architekt Jakov Bjelopolskij, sochař Jevgenij Vučetič, malíř Anatolij Gorpenko a inženýrka Sarra Valeriusová. Byl vybudován v roce 1949.
Ústředním prvkem kompozice památníku je 12 metrů vysoká bronzová socha vojína-osvoboditele, který stojí na rozlámané svastice, v jedné ruce drží meč (podle původního návrhu měl držet samopal, ale na návrh samotného J.V. Stalina byl samopal nahrazen mečem) a na druhé ruce nese německé dítě. Předlohou pro tuto sochu byl skutečný sovětský voják Nikolaj Ivanovič Masalov, který během bitvy o Berlín dne 30. dubna 1945 zachránil život německému dítěti.
Socha stojí na podstavci kónického tvaru, v jehož útrobách se nachází sál s mozaikovou výzdobou. V sálu je vystavena pergamenová kniha v safiánové vazbě, v níž jsou zapsána jména sovětských občanů, kteří padli v boji o Berlín.